Skip to content
Textbook Guides

Solution Manual For Engineering Economy, 16th Edition

Solution Manual For Engineering Economy, 16th Edition is the best resource for textbook solutions, helping you tackle even the hardest problems.

Preview 16 of 790 pages

See the first 16 pages exactly as they appear in the document.

  1. Page 1
    Read page 1 as text

    1 Solutions to Chapter 1 Problems A Note To Instructors: Because of volatile energy prices in today's world, the instructor is encouraged to vary energy prices in affected problems (e.g. the price of a gallon of gasoline) plus and minus 50 percent and ask students to determine whether this range of prices changes the recommendation in the problem. This should make for stimulating in- class discussion of the results. 1-1 Because each pound of CO 2 has a penalty of $0.20, Savings = (15 gallons  $0.10/gallon)  (8 lb)($0.20/lb) = $1.34 If Stan can drive his car for less than $1.34/8 = $0.1675 per mile, he should make the trip. The cost of gasoline only for the trip is (8 miles  25 miles/gallon)($3.90/gallon) = $1.25, but other costs of driving, such as insurance, maintenance, and depreciation, may also influence Stan’s decision. What is the cost of an accident, should Stan have one during his weekly trip to purchase less expensive gasoline? If Stan makes the trip weekly for a year, should this influence his decision?

  2. Page 2
  3. Page 3
    Read page 3 as text

    2 1-2 Principle 1 would lead to numerous other means for launching payloads into space. For example, using private U.S. or foreign firms are other viable options. Principle 2 forces differences in costs and benefits of alternative launching methods to be identified and measured. Principle 3 establishes a consistent viewpoint to be utilized in the analysis of launching methods (e.g. the perspective of the U.S. government). Principle 4 reduces the costs and benefits identified by Principal 2 to a common unit of comparison, expressed in dollars (or other monetary units). Principal 5 ensures that no significant criteria in evaluating alternatives are overlooked. Principle 6 identifies risks associated with each alternative-- including them in the analysis is of critical importance. Principal 7 allows the analyst to determine how a good (or poor) decision was made and why. This should impact on subsequent decision making.

  4. Page 4
    Read page 4 as text

    3 1-3 Cost per Watt-hour = $0.75/1.5 Watt-hours = $0.50 per Watt-hour At a cost of $0.50 per Watt-hour, it would cost (1,000)($0.50 per Watt-hour) = $500 per kilo Watt-hour for power from a single AAA battery. This is 5,000 times more costly than energy from your local utility. No wonder we turn off our battery operated devices when we're not using them!

  5. Page 5
    Read page 5 as text

    4 1-4 At first glance, Tyler’s options seem to be: (1) immediately pay $803 to the owner of the other person’s car or (2) submit a claim to the insurance company. If Tyler keeps his Nissan for five more years (an assumption), the cost of option 2 is $500 + ($60 × 2 payments/year) × 5 years = $1,100. This amount is more than paying $803 out-of-pocket, so Tyler appears to have made the most economical choice. What we don’t know in this problem is the age and condition of the other person’s car. If we assume it’s a clunker, another option for Tyler is to offer to buy the other person’s car and fix it himself and then s ell it over the internet. Or Tyler could donate the unrepaired (or repaired) car to his favorite charity.

  6. Page 6
    Read page 6 as text

    5 1-5 (a) 15,000 miles per year / 25 mpg = 600 gallons per year of E20 Savings = 600 gallons per year ($4.00 − $3.37) = $378 per year (b) Gasoline saved = 0.20 (600 gal/yr)(1,000,000 people) = 120 million gallons per year

  7. Page 7
    Read page 7 as text

    6 1-6 The environmental impact on the villagers is unknown, but their spring and summer crop yields could be affected by more than normal snow melt. Let's assume this cost is $10 million. Then the total cost of the plan is $6 million (180 million rubles) plus $10 million and the plan is no longer cost-effective when this additional externality is considered.

  8. Page 8
    Read page 8 as text

    7 1-7 There are numerous other options including a nuclear plant, a 100% gas-fired plant and a windmill bank at a nearby mountain pass. Also, solar farms are becoming more cost competitive nowadays.

  9. Page 9
    Read page 9 as text

    8 1-8 Increased lifetime earnings of a college graduate = $1,200,000(0.75) = $900,000

  10. Page 10
    Read page 10 as text

    9 1-9 Strategy 1: Change oil every 3,000 miles. Cost = (15,000/3,000)($30) = $150 / year Strategy 2: Change oil every 5,000 miles. Cost = (15,000/5,000)($30) = $90 / year Savings = $60 per year

  11. Page 11
    Read page 11 as text

    10 1-10 In six months you will spend approximately (180)(2)($1.15) = $414 on bottled water. The cost of the filter is $60, so you will save $354 every six months. This amounts to $708 over a year, and you don't need to bother recycling all those plastic bottles! An up-front expenditure of $60 can indeed save a lot of money each year.

  12. Page 12
    Read page 12 as text

    11 1-11 110 gallons x $4.00 per gallon = $440 saved over 55,000 miles of driving. This comes down to $440 / 55,000 = $0.008 per mile driven. So Brand A saves 8/10 of a penny for each mile driven.

  13. Page 13
    Read page 13 as text

    12 1-12 (a) Problem: To find the least expensive method for setting up capacity to produce drill bits. (b) Assumptions: The revenue per unit will be the same for either machine; startup costs are negligible; breakdowns are not frequent; previous employee’s data are correct; drill bits are manufactured the same way regardless of the alternative chosen; in-house technicians can modify the old machine so its life span will match that of the new machine; neither machine has any resale value; there is no union to lobby for in- house work; etc. (c) Alternatives: (1) Modify the old machine for producing the new drill bit (using in-house technicians); (2) Buy a new machine for $450,000; (3) Get McDonald Inc. to modify the machine; (4) Outsource the work to another company. (d) Criterion: Least cost in dollars for the anticipated production runs, given that quality and delivery time are essentially unaffected (i.e., not compromised). (e) Risks: The old machine could be less reliable than a new one; the old machine could cause environmental hazards; fixing the old machine in-house could prove to be unsatisfactory; the old machine could be less safe than a new one; etc. (f) Non-monetary Considerations: Safety; environmental concerns; quality/reliability differences; “flexibility” of a new mac hine; job security for in-house work; image to outside companies by having a new technology (machine); etc. (g) Post Audit: Did either machine (or outsourcing) fail to deliver high quality product on time? Were maintenance costs of the machines acceptable? Did the total production costs allow an acceptable profit to be made?

  14. Page 14
    Read page 14 as text

    13 1-13 (a) Problem A: Subject to time, grade point average and energy that Mary is willing/able to exert, Problem A might be "How can Mary survive the senior year and graduate during the coming year (earn a college degree)?" Problem B: Subject to knowledge of the job market, mobility and professional ambition, Mary's Problem B could be "How can I use my brother's entry-level job as a spring board into a higher- paying position with a career advancement opportunity (maybe no college degree)?" (b) Problem A - Some feasible solutions for Problem A would include: (1) Get a loan from her brother and take fewer courses per term, possibly graduating in the summer. (2) Quit partying and devote her extra time and limited funds to the task of graduating in the spring term (maybe Mary could get a scholarship to help with tuition, room and board). Problem B - Some feasible solutions for Problem B would include: (1) Work for her brother and take over the company to enable him to start another entrepreneurial venture. (2) Work part-time for her brother and continue to take courses over the next couple of years in order to graduate. (3) Work for her brother for one or two semesters to build up funds for her senior year. While interviewing, bring up the real life working experience and request a higher starting salary.

  15. Page 15
    Read page 15 as text

    14 1-14 A Typical Discussion/Solution: (a) One problem involves how to satisfy the hunger of three students -- assume a piping hot delicious pizza will satisfy this need. (Another problem is to learn enough about Engineering Economy to pass -- or better yet earn an “A” or a “B” -- on the final examination and ace the course. Maybe a pizza w ill solve this problem too?) Let’s use “hunger satisfaction with a pizza” as the problem/need definition. (b) Principle 1 - Develop the Alternatives i) Alternative A is to order a pizza from “Pick - Up Sticks” ii) Alternative B is to order a pizza from “Fred’s” Other options probably exist but we’ll stick to these two alternatives Principle 2 - Focus on the Differences Difference in delivery time could be an issue. A perceived difference in the quality of the ingredients used to make the pizza could b e another factor to consider. We’ll concentrate our attention on cost differences in part (c) to follow. Principle 3 - Use a Consistent Viewpoint Consider your problem from the perspective of three customers wanting to get a good deal. Does it make sense to buy a pizza having a crust that your dog enjoys, or ordering a pizza from a shop that employs only college students? Use the customer’s point of view in this situation rather than that of the owner of the pizza shop or the driver of the delivery vehicle. Principle 4 - Use a Common Unit of Measure Most people use “dollars” as one of the most important measures for examining differences between alternatives. In deciding which pizza to order, we’ll use a cost -based metric in part (c). Principle 5 - Consider All Relevant Criteria Factors other than cost may affect the decision about which pizza to order. For example, variety and quality of toppings and delivery time may be extremely important to your choice. Dynamics of group decision making may a lso introduce various “political” considerations into the final selection (can you name a couple?) Principle 6 - Make Uncertainty Explicit The variability in quality of the pizza, its delivery time and even its price should be carefully examined in making your selection. (Advertised prices are often valid under special conditions -- call first to check on this!) Principle 7 - Revisit Your Decision After you’ve consumed your pizza and returned to studying for the final exam, were you pleased with the t aste of the toppings? On the downside, was the crust like cardboard? You’ll keep these sorts of things in mind (good and bad) when you order your next pizza!

  16. Page 16
    Read page 16 as text

    15 1-14 continued (c) Finally some numbers to crunch -- don’t forget t o list any key assumptions that underpin your analysis to minimize the cost per unit volume (Principles 1, 2, 3, 4 and 6 are integral to this comparison) Assumptions: (i) weight is directly proportional to volume (to avoid a “meringue” pizza with lots of fluff but meager substance), (ii) you and your study companions will eat the entire pizza (avoids variable amounts of discarded leftovers and hence difficult-to-predict cost of cubic inch consumed) and (iii) data provided in the Example Problem are accurate (the numbers have been confirmed by phone calls). Analysis: Alternative A “Pick -Up- Sticks” Volume = 20  x 20  x 1 ¼  = 500 in. 3 Total Cost = $15 (1.05) + $1.50 = $17.25 Cost per in. 3 = $0.035 Alternative B “Fred’s” Volume = (3.1416)(10  ) 2 (1.75  ) = 550 in. 3 Total Cost = $17.25 (1.05) = $18.11 Cost per in. 3 = $0.033 Therefore, order the pizza from “Fred’s” to minimize total cost per cubic inch. (d) Typical other criteria you and your friends could consider are: (i) cost per square inch of pizza (select “Pick -Up-Sti cks”), (ii) minimize total cost regardless of area or volume (select “Pick -Up- Sticks”), and (iii) “Fred’s” can deliver in 30 minutes but “Pick -Up- Sticks” cannot deliver for one hour because one of their ovens is not working properly (select “Fred’s”).

774 more pages in the full document

Unlock it once and it stays in your library, ready to chat with or turn into flashcards.

Unlock the full document
See all

Study this document with CramX

Once it is in your library, every tool can work from it.